Štafety a družstva

mixLetošní vrchol domácí sezóny nás zavedl do, pro nás neobvyklého terénu, v okolí Vracova. Pořadatelé ze Zlína zde připravili dva pekelně rychlé závody v lesem porostlých dunách. Kdo by čekal, že nám jižní Morava nabídne třeba teplé slunečné podzimní počasí, tak by byl na velkém omylu. Místo toho jsme museli čelit zimě, silnému větru a v sobotu také nepříjemnému mrholení.

Sobotní závod byl poměrně specifický. Startovalo se totiž do městské zástavby, což při štafetách byl sice zajímavý, ale nutno říct, že taky trochu nespravedlivý prvek, zvlášť na druhém a třetím úseku. Když se stalo, že běželi tři lidi a dva z nich měli společnou farstu a třetí musel běžet sám, tak to pro něj byla na tak rychlém povrchu velká nevýhoda. Po této atletické vložce se už vběhlo do lesa, kde se ale příliš nezpomalilo. Rozhodně to ale nebyl jenom stupidní běžák. Stavitel využil západní část terénu, kde bylo množství hustníčků a podrostu, které značně ztěžovaly průhlednost lesa i orientaci a množství závodníků se s tím nedokázalo vůbec vypořádat a vraceli se z lesa dosti rozhození. Veteráni, kteří startovali až po doběhu dospělích, mohli být trochu rozhozeni i varováním pořadatelů, že závodníci na posledních úsecích by mohli potřebovat světlo, aby vůbec doběhli. Závod dospělých běžel v přímém přenose na ČT sport. Záznam můžete vidět ZDE. Mapa H21

OSN mělo v závodě docela silné zastoupení. Dorostenky běžely ve složení Nechanická, Hojná, Zrníková a doběhly si pro 16. místo se ztrátou 17 minut na vítězky. Holky nejspíš čekaly o něco lepší výsledek. Účast si vyběhly i naše ženy v hlavní kategorii. Ve složení Vališová, Wurzelová, Kamenická sice nepomýšlely na nejvyšší umístění, ale 29. místo je i tak možná trochu za očekáváním. Úplně se nezadařilo ani, celý rok na prvních úsecích dobře běhající, Martině. Po dlouhé době si vyběhli místo na startu také muži. A složení bylo vskutku netradiční a ani v televizi nezůstali nepovšimnuti. Štafeta Kamenický, Kamenický, Kamenický se nevidí moc často (J+T+R). Jejich největší ambicí bylo asi doběhnout do cíle a nebýt úplně poslední, což se nakonec povedlo, když na 45. místě za sebou nechali dalších 5 štafet. Veterání v H165 (Wurzel, Černík, Hruška) doběhli na 5. místě. Běželi i naši žáci v barvách Vysočiny, jejich závod ale nebyl mistrovský. Honza Nechanický a Šimon Mareček přispěli k 5. místu v H14.

V neděli byl start už v 9 hodin ráno, když teplota vzduchu nedosahovala ani 5°C. Tentokrát se běželo hned do lesa, ale ten byl ještě o něco rychlejší než v sobotu. Ubylo hustníků a podrostu a přibylo dun. Velké množství cest a průseků sice místy lákalo si postup trochu usnadnit, ale skoro vždycky bylo nejrychlejší jít co nejblíže čáře. (Já jsem na trati dlouhé pod čarou 9,1 km naběhl jen 9,3 km). Mapa Dospělí 1. úsek

V neděli postavilo Nové Město jen 2 veteránská družstva + jeden mix. Žáci běželi za výběry oblastí. V HD225 běželo družstvo ve složení Nechanický, Kamenická, Zrník, Nechanická, Kamenický a doběhli si pro slušně 21. místo. V HD275 běželo družstvo ve složení (Wurzel, Černíková, Hruška, Hrušková, Černík) a doběhli desátí. K pěknému 6. místu dužstvu Vysočiny přispěli svými dobrými výkony hned tři naši žáci. Honza Nechanický na prvním úseku, Zuzka Stoklasová na čtvrtém a Šimon Mareček na posledním osmém úseku.