Swiss orienteering week

Ve švýcarském Flims byly v sobotu zahájeny populární vícedenní závody SOW 2011. Závody, které v sobě spojují nejen náročné orienťácké vyžití, ale i zážitky z vysokohorských partií, možnosti turistického vyžití,… navíc je ve Švýcarsku letní počasí.
Prolog
Sobotní prolog se týkal pouze elity. Tam startoval Matěj K. – od Merze a Hubmanna sice dostal cca 5 minut, ale to rozhodně není ostuda.
I. etapa
V neděli již byla na programu prvá etapa. Jediná ze šesti vyloženě lesní. Nuda to rozhoodbně nebyla. Hned po startu čekala závodníky členitá pasáž – kupky, údolíčka, prohlubně, kameny – pro čitelnost byl na mapě výřez v měřítku 1:5000. I tak to někteří (např. Tobiáš a Jeroným) nezvládli.
II.  etapa
Pondělní II. etapa nás zavedla do nadmořských výšek nad 2000 m. Dlohé traverzy, brutální stoupání; žádný převratný výsledek 🙁
Na stránku je přidán Mapový archiv – kde lze najít dnešní Matějovu trať.
III. etapa
Tam, kde se jseště před pár lety v létě lyžovalo – se dá dnes (po ústupu ledovce Vorab) běhat. A tož jsme běhali v takovém pěkném „kamenolomu“ ve výšce cca 2500m. Na mapovém serveru je k vidění mapa. Solidně dnes běžel Tobiáš (29.) a Jerry (31.). Ale na Švýcary, kteří v těch traverzech a kamení umí běhat, prostě nemáme.
IV. etapa
Po dni odpočinku jsme dnes (čtvrtek) absolvovali další etapu. Shromaždiště pouze v 1630 m.n.m., ale na start se jelo lanovkou (delší kategorie) o dalších 500 m výše. Z mého pohledu byla nejzajímavější závěrečná pasáž – na výřezu mapy 1:5000 – kde jsem si s terénem a mapou ani trochu nerozumněl a dokázal jsem tam nechat zhruba čtvrt hoďky… Perfektně dnes zaběhl Jerry – atakoval prvou desítku, nakonec asi 12. místo.
V. etapa
Shromaždiště páté etapy bylo opět dost vysoko – přes 2100 m.n.m. Terén byl tentokrát příjemně běhatelný – převažovala „luční podložka“ doplněná kamenými plotnami, jemnými terénními tvary,… Počasí vydrřelo – až v závěru trochu sprchlo.
Solidně rozběhnutý závod zvorali hodně podobně Lenka a Radan – na dlouhém traveru do prostoru závěrečných kontrol nějak neudrželi výšku a zbytečně si přidali nějakou tu minutu.
VI. etapa
Ač pohled do pokynů závodu i do turistické mapy budil nad poslední etapou rozpaky (nebo obavy?) – skutečnost předčila (v pozitivním smyslu) očekávání. Jemně členité (jakž takž v 1:7500 umapovatelné) pasáže se střídaly s krásným polootevřeným a otevřeným terénem. Jasné počasí, zkrátka závěr jako vymalovaný.
Výsledkově jsme nijak nezazářili, ale stálo to za to.
Co dodat závěrem ? – Nashle na SOW 2014 v Zermattu !
A ještě celkové výsledky : Lenka 11. v D40; Jerry 29. v H16; Tobi 37. v H18; Matěj 72. v elitě a Radan 4. v C3 🙂