Začínáme s OB

3

 

 

Orientační běh je moderní sport, který kombinuje rychlý běh v terénu s orientací podle mapy.

Orientační běh dnes není pouze klasický běžecký orientační běh (OB), ale rozšířené jsou i Orientační cyklistika (MTBO) a lyžařský orientačí běh (LOB). Členové novoměstského klubu se věnují všem těmto odnožím.

ZMIR_2042ávodník musí proběhnout trať s určitým počtem kontrol (kontrolních stanovišť, kde si pomocí elektronického čipu orazí a zaznačí tím svůj průchod) v daném pořadí. Trasu mezi jednotlivými kontrolami si závodník zvolí podle mapy a svých schopností, pokud možno, pro něj nejrychlejší možnou cestou.

V případě MTBO se závodník pohybuje po lese po cestách. Používá se speciální mapa s rozlišením cest podle sjízdnosti a velikosti. V České republice je zakázáno na kole vjíždět mimo cesty, tam závodník může, ale jeho kolo se nesmí dotýkat země tj. nést ho na rameni. V některých zemí je však možné jezdit i mimo cesty.

V přípdě LOB se závodník pohybuje v lese na skateových lyžích. Používá se speciál316292_452977668123172_387200705_nní mapa s rozlišením lyžařských stop podle sjízdnosti a velikosti. LOB je ze všech třech odvětví v české republice nejméně populární, ale Nové Město je díky své poloze tradičním pořadatelem závodů LOB.

Moderní orientační běh rozlišuje několik disciplín.

Klasická trať (long distance) – Základní trať a původce všech ostatních tratích. Klasická trať byla dlouhá léta jedinou tratí, která se běhala. Klasická trať by měla prověřit závodníkovi vytrvalecké schopnosti. Charakteristické jsou pro klasickou trať dlouhé postupy s možnostmi volby postupu. Používají se převážně mapy v měřítku 1:15 000

Krátká trať (middle distance) – Krátká trať je krátší než klasická trať, ale bývá v technicky náročnějších terénech a promavat se správně ke kontrolám bývá velmi složité. Charakteristické pro krátkou trať bývá velké množství kontrol a tudíž kratší postupy a častá změná směru. Mapy bývají v měřítku 1: 10 000

Sprint – Nejmladší a nejspecifičtější disciplína. Většinou se běhá v městské zástavbě či parcích a směrný čas pouze okolo 15 minut. Pro sprint se používají mapy 1:5 000 nebo 1:4 000.

Další disciplínou jsou štafety, které jsou tříčlenné a tratě bývají delší než na krátké trati, ale kratší než na klasické trati.

Od roku 2014 přibudou smíšené sprintové štafety, které budou čtyřčlenné (2 muži a 2 ženy)

MTBO a LOB mají disciplíny podobné. V MTBO se můžeme občas setkat s tratí Free order, kde si závodník sám určuje v jakém pořadí projede všemi kontrolami, ale tato disciplína není součásti mistrovství světa.

Orientačí běh je vhodný pro všechny věkové kategorie. Na všech závodech naleznete jak dětské, dorostenceké, juniorské a elitní, tak i veteránské a hobby kategorie, což dělá z orientačního běhu vynikající sport pro celou rodinu.

 

2

 

Dnešní mapy pro orientační běh jsou velmi podrobné a zásadně se liší od jiných mapových děl. Mapy pro orientační běh vznikají podle mezinárodního standardu, který zaručuje, že ať přijede závodník kamkoliv, tak bude mapě rozumět, protože budou použity stejné mapové značky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × four =