Mistrovství světa Vuokatti

Ihned po juniorském MS bylo zahájeno MS seniorské. A to ve finském Vuokatti. Na Vuokatti má příjemné vzpomínky Lenka Voráčková, která zde před lety získala juniorskou medaili v LOB. Přestože se zde dá lyžovat i nyní (lyžařský tunel), panuje zde (alespoň prozatím příjemné letní počasí.
V neděli byla na programu kvalifikace „longu“. Běželo se v rovinatém borovicovém lese, na skandinávské poměry vyložený běžák. Všech šest českých závodníků (Juřeníková, Šafka-Brožková a Omová v ženách; Šedivý, Petržela a Kodeda v mužích)  postoupilo do úterního finále.
Odpoledne se běžela první etapa doprovodných závodů – nikdo z nás se neztratil, ba naopak vesměs dobré výkony jen s drobnými chybami, ale běžecky to domácí v těchto terénech umí lépe (např. vítěz H50 pod 6min/km ….); velmi solidní výkony v dorostenecké elitě podali Martina a Jeroným.
V pondělí pokračuje MS semifinálovým i finálovým závodem ve sprintu.
Pondělí 8.7.
Dopoledne kvalifikace sprintu – pod okny našeho ubytování. Z našich repre boužel zůstali před branami finále Dlabaja a Knapová.
Tratě kvalifikace jsme si následně proběhli – pěkný sprint, bylo třeba udržet pozornost, žádné záludnosti.
Odpoledne slavnostní zahájení na baseballovém stadionu v Sotkamu. Poté finále sprintu. Krásná aréna (až na vítr – byla nám zima :-(), bohužel, velmi slabá „produkce“ arény, slabý speakr, malé velkoplošné obrazovky (z tribun nečitelné) a nedostatečná grafika – prezentace průběžných výsledků neexistovala !! Škoda. Mezi ženami dle očekávání další zlato do Švýcarska díky S. Niggli; druhá A. Billstam (SWE) a třetí domácí V.Niemi. Pěkný výkon Ivety Duchové (13. místo) Nadšení domácích fanoušků vrcholilo při závodě mužů – titul vybojoval domácí M. Boström, druhý brit S. Fraser, třetí J. Leandersson. Skvěle zaběhl „Bet“ Procházka – 10. místo.
Černý den zažila švýcarka J.Wyder – která v závěru vynechala dvě !! kontroly, a tím se připravila o možnost atakovat minimálně velkou bednu. Pokud mě paměť neklame – už předloni ve Francii při dramatických štafetách předvedla, že její nervová soustava není nejpevnější.
Jinak obtížnost závodu byla uměle vytvořena „neprůchodnými“ ploty,…
Úterý
Finále klasiky – královská disciplína MS !? – soudě dle letošního roku, tak „bejvávalo“. Tratě (jak pro ženy, tak i pro muže) byly sice extrémně dlouhé, ale to je tak vše, co lze považovat za jejich náročnost. Jinak trochu nuda. V podstatě se nechybovalo (snad jen občas drobná klička v dohledávkách), voleb postupů jak šafránu, … Rozhodovala rychlost běhu.
V ženách – (opět) kralovala švýcarka Simone Niggli – a získala tak své 22. zlato na MS (neskutečné). ze stříbra a bronzu se radovaly švédky – T.Alexandersson a L. Eliasson. Oči pro pláč zbyly velké domácí favoritce – M. Kauppi, na kterou zbyla jen „brambora“. Z českých závodnic jse více věřil Evě Juřeníkové, ale té závod moc nesedl … – 12. místo pro ni není úspěchem. Dana Šafka Brožková byla se svým výkonem (13. místem) spokojena. Míša Omová nestačila běžecky
Mezi muži se očekávalo, při vyrovnanosti zhruba desítky favoritů, velké drama. Ale to se nakonec nekonalo; překvapivě od začátku běželi pomaleji favorizovaní švýcaři – nejlepší nakonec M. Merz na 6. místě. Od poloviny závodu šel do jasného vedení francouz T. Gueorgiou a s přehledem zvítězil; bojovalo se o stříbro a bronz – domácí J. Lakanen zvolil před výměnou map výhodnou obíhačku po silnici a získal tak rozhodující náskok na E. Bertukse (lotyš), který ke konci musel ještě hájit náskok před rusem Tsvetkovem, 5. místo po rychlém závěru vybojoval nor Daehli. Z českých závodníků se nejvíce očekávalo od J. Šedivého – ten neměl svůj den, nerozběhl se do potřebné rychlosti a nakonec vybojoval solidní 16. místo; jen o dvě příčky pod ním skončil Štěpán Kodeda. Při svém debuty na MS určitě nezklamal Honza Petržela alias Ňuf – 29. místo v jedenadvaceti letech se počítá.
Čtvrtek
Po dni volna (WOC) a pěkné středeční druhé etapě doprovodných závodů se dnes orientační aktivity přesunuly do náročnějších terénů. Dopolední kvalifikace middlu přinesla groteskní přenosy GPS u maďarské závodnice Fany Gyurkó nebo u asiata Chuenga, který pěkných pár minut trávil mimo mapu … to jsme se nasmáli … – než jsme do obdobných terénů odpoledne vyrazili sami :-(. I když pravda, pro některé z nás byl neřešitelný závěr v hrubě zmapovaných zelených plochách,….
Nicméně všichni češi (až na „Šéďu“ kvalifikaci zvládli velmi dobře a postoupili do zítřejšího finále.
Krom toho dnes proběhla i prezidentská konference IOF. Účastnil se i zástupce 74. členské země IOF (Azerbajdžán), 75. členem se stane Kamerun – příští rok na kongresu v Itálii. Po přivítání, jsme si vyslechli tradiční bod – olympijské ambice orientačních sportů,… de facto deset let stále stejná slova. Je to „dream“, ale není to jednoduché, stále chceme prvně protlačit LOB,… Na to reagovali Noři a Dáni, že na LOB bychom se měli vyprdnout, neboť naší vlajkovou lodí je chtě nechtě foot-O… neverending story.
Dalším bodem byla prezentace návrhu kvalifikací na následující MS (kdy na základě pitomého rozhodnutí loňského kongresu odpadnou kvalifikační závody longu a middlu. Roli bude hrát world ranking, dle toho tři divize zemí, prvých osm dle výsledků 2012 – 2013 bude mít po třech závodnících, do 22. místa po dvou zbytek po jednom,… navíc stávající mistři světa a regionální mistři… K tomu diskutovali portugalci, že oni se snaží a rozvíijí se, ale toto je demotivující, a tím pádem ani nepoběží štafety, atd. – odpověď : tak rozhodl congres v Lausanne 2012; a jak to s rankingem a jeho hodnocením nakonec přesně bude, to rozhodne Council IOF v pátek,… a v lednu se vše spočítá …
A nakonec čtvrtečního dne jsme prožili českou radost – díky závodníkům v Trail-O jsme si zazpívali českou hymnu – v kategorii „para“ 1. Jana Koštová, 2. Pavel Dudík.
Pátek
Ve skrytu duše jsem doufal, že českou hymnu si zazpíváme – nebo alespoň českou vlajku při vyhlášení uvidíme – i dnes, kdy se bojovalo o medaile v middlu. Realita však byla hodně vzdálena tomuto snu – i když Dana Š. Brožková dlouho o medaili běžela, ale nešťastná 12. kontrola všechny naděje zhatila … Bet Procházka šel výborně začátek, ale po průběhu arénou začal chybovat,… Olaf Dlabaja – vyrobil příliš mnoho drobných chyb a když se k tomu přidaly i dvě větší, tak byla šance na úspěch pryč.
A jak to tedy dopadlo ? – V ženách tradice porušena nebyla – opět 1. Simone Niggli, 2. T. Alexandersson, 3. domácí M. Rantanen (4. domácí favoritka M. Kauppi); v mužích velké překvapení – systémem start – cíl zvítězil rus Leonid Novikov, těsné stříbro vybojoval T. Guergiou, 3. švéd G. Bergmann; na 4.- 6. místě švýcaři.
Zítra MS vrcholí závodem štafet. V mužích se startovníám číslem 1, coby obhájci titulu poběží češi !
Sobota
Ráno poslední etapa veřejných závodů v moc pěkných a náročných terénech… Poté štafety – jako první muži. Hned od první kontroly rtrati se dějí zajímavé věci – francouz se ztrácí a tím de facto ztrácí i šanci své štafety na medaili; skvěle běží „Olaf“ Dlabaja – stále na špici, ale bohužel jen do dvou třetin trati, poté chybuje a ztrácí kontakt. Na to doplácí Honza Šedivý na druhém úseku – ztráta se prohlubuje a přestože „Bet“ Procházka běží dobrý závod, nakonec je z toho až deváté místo. (Thierry posouvá francouzskou štafetu na 8. místo!). Drama na třetím úseku tedy již probíhalo bez čechů. Z druhého úseku překvapivě předává v čele Ukrajina (Kratov), dále pak švédi a rusové. Hrdinou třetího úseku se pro mě stal ukrajinec Ščerbakov – zvučná jména soupeřů mu kolena nerozstřásla, šel si svůj závod a nakonec vybojoval bronz. A protože švédský rychlík G. Bergmann chyboval, zlato vybojovali rusové.
Závod žen byl bohatý na chyby. Ta česká (Vendula Haldin) bohužel hned v úvodu, ztrágta kontaktu i šance na medailové umístění (E. Juřeníková na druhém úseku zaběhla solidně, skvěle pak Dana Š. Brožková – nakonec pěkné 5. místo, 2 minuty za bronzem).
Od počátku šly perfektní závod norky, které způsobem start – cíl, zvítězili, vyrovnaně (pouze chyby na druhém úseku) běžely finky a radují se ze stříbra; bronz díky S. Niggli putuje do Švýcarska, když na třetím úseku fatálně propadly dánky (E. Klingenberg – z druhého místa se propadla na 7.!!) a ztratila se i švédka T.Alexandersson (nakonec 4. místo).
Celkově lze hodnotit jako velmi zdařilé a zajímavé Mistrovství světa; z českého pohledu však jednoznačně neúspěch (jediná velká bedna díky ženské štafetě).