Mistrovství světa v OB – Francie

Neděle 14.8.
Podruhé v historii (po 24 letech) zavítala vrcholná akce orientačních běžců do země „Galského kohouta“. Centrem se stalo město Chambéry v podhůří Savojských alp. Závody se běží v nadmořských výškách kolem 1300 m.n.m. v terénech plných kamení, nepřehledných terénních tvarů,… V sobotu se běžela kvalifikace longu – česká šestka až na Štěpána Kodedu postoupila do finále ! (výborně běžely především Dana Brožková – vítězství ve skupině a Eva Juřeníková – pro mě jedna z favoritek MS – /po chybě v závěru 3./).
V neděli následovala ve stejném místě (obec „Sv. František Sáleský“) kvalifikace middlu. Opět postoupilo pět ze šesti čechů – brána finále se zavřela před debutantem Edou Šmehlíkem. Velmi dobře zaběhl Adam Chromý – 8. místo.
Souběžně s MS odstartovaly i šestidenní veřejné závody. Na startu i pár novoměšťáků – Petr a Honzík Bořilovi, Tobiáš , Jerroným a „coby host“ i Matěj Kameničtí. /Lenka s Radanem jen na tratích pro příchozí/. Prvou etapu nejlépe zvládl Tobiáš – 10. místo v H18.
Stránka MS. Stránka veřejných závodů.
Pondělí 15.8.
Závodníci MS prožili dnes den volna – zítra nás čekají prvé medailové boje (sprint). V O-Festivalu se závodníci dostali mj. do terénů. kde se včera běžela kvalifikace middlu. Díky nočnímu dešti přibyly blátivé pasáže. Z našich výsledků je vidět, že i v těchto terénech se dá naučit běhat (Tobiáš 3. ! Honza Bořil 14, Matěj 19. v elitě,…). /mapy s postupy jsou na mapovém serveru!/
V úterý se budou rozdělovat prvé sady medailí. Na programu je dopolední kvalifikace sprintu (v Aix-les-Bains) a odpolední finále v Chambéry. Lze očekávat klasický městský sprint doplněný (především v kvalifikaci) o krátké pasáže lesního charakteru. Věřme, že závod nebude rozhodovat – jak to někdy ve sprintech bývá – čitelnost mapy a hledání špatně čitelných průchodů v neprůchodných zdech … Kde hledat favority ? V mužích určitě mezi švýcary díky jejich atletickým dispozicím, o medaile se budou chtět určitě poprat i Švédové, Rusové a samozřejmě domácí Francouzi. V ženách budou určitě vidět Švédky, překvapit může několikanásobná junirská mistryně světa Dánka Ida Bobach, a co třeba Galina Vinogradova ,… A naši ? Že by se Štěpán Kodeda zdravě naštval po neúspěchu na longu ? Věřme, že i Tomáš Dlabaja zaletí a naváže na pěkná umístění v Dánsku 2006 a na Ukrajině 2007.  Mezi ženami lze asi nejvíce čekat od Evy Juřeníkové, ale i Monika Topinková sprinty umí.
Úterý 16.8.
Většina Čechů fandících na dobězích i v prostorech jak kvalifikace, tak i finále sprintu, doufala, že by to mohlo hned první den „cinknout“. Bohužel – nepodařilo se.
Ještě kvalifikace (v Aix-les-Baines) probíhala dle našich představ. Kompletní šestka Čechů postoupila do finále ! Příliš se nevyznamenali pořadatelé. Pomalé výsledky a řada diskvalifikací – „olivově zelená“ značící zelené plochy v parku + srázek vyznačený jako nepřekonatelný. Sice jsem nebyl na „team leaders meeting“, ale je-li 29 diskvalifikovaných můžů, tak asi něco není v pořádku … Nelíbila se ani úvodní „lesní pasáž“. /favorité však až na malé výjimky postoupili všichni/.
Odpolední finále zavedlo závodníky do krásného historického centra města Chambéry. Úzké uličky, řada průchodů,… Zajímavě působila i od doběhu viditelná kontrola na ochozu zámku,… Jako první startovaly ženy a jejich závod se změnil v mezinárodní mistrovství Švédska – neuvěřitelný zisk všech tří medailí ! (1. Linnea Gustafsson, 2. Helena Jansson, 3. Lena Eliasson). 10. místo Evy Juřeníkové je sice hezké, ale čekali jsme trochu víc.
Mužský závod byl až do samého závěru poměrně vyrovnaný. Sympaticky působily skvělé výkony závodníků z „rozvojových“ zemí – Španělsko, Nový Zéland, … Závěr však ukázal, kdo je nejlepší – Švýcaři. (1. Daniel Hubmann (SUI), 2. Anders Holmberg (SWE), 3. Matthias Mueller (SUI). Psychicky nezvládl závěr skvěle rozběhnutého závodu Švéd Jerker Lysell, který vynechal předpředposlední kontrolu a připravil se o stříbro.
Z našich závodníků běžel velmi dobře „Bet“ Honza Procházka – 8. místo je pěkné, ale na velkou bednu ještě pár vteřin chybělo. Pochvalu si zaslouží i Štěpán Kodeda za 18. místo.
Zítra se budeme těšit na finále klasiky !!
Středa 17.8.
Dopoledne nejtěžší etapa O-Festivalu – sice middle se „směšnými“ délkami tratí – a o to směšnějšími časy :-). Tobiáš se ztratil úplně, Honza Bořil dvě desetiminutové chyby, Jerry průměr. Matěj chytil dobrého vodiče – do 10. místa v elitě; …
Odpoledne „královská“ disciplína Mistrovství světa – long. A díky staviteli tratí (který asi nezná Lenhartovu příručku :-)) to nebyl long, ale spíše ultralong (navíc v horkém letním počasí). Mezi ženami slaví Česká republika stříbro Dany Brožkové ! (k tomu 4. místo Evy Juřeníkové). Nad síly našich děvčat byly pouze Švédky (1. Annika Bilstam 82 min ! 2. Dana 86 min., 3. H. Jansson 89 min, 4. Eva 90 min – což by měl být vítězný čas v kategorii mužů). Krásné jedenácté místo vyběhla Martina Zvěřinová (ale zatím se řeší protest – běžela s Garminem…).
V mužích došlo k očekávané korunovaci dosud (na longu) nekorunovaného krále. Domácí Thierry Gueorgiou byl prostě suverénně nejlepší (107 min.). 2. místo po skvělém výkonu vybojoval Pasi Ikonen (FIN – 111 min.). Třetí místo a bronz předběžně patří F. Gononovi (FRA – 114 min.) – ale opět se zde řeší protest Švýcarů – Gonon byl po velké chybě v úvodu závodu doběhnut pozdějším vítězem, a z 8. místa na druhém mezičase se díky spolupráci (či zavěšení) probojoval na místo třetí …
Oba čeští závodníci (Dan Hájek a Jan Sedivý) bojovali statečně, ale na nejlepší v ultrazávodě prostě neměli.
Čtvrtek 18.8.
Mistrovství světa dnes odúpočívalo, zato O-Festival měl na programu nejtěžší etapu (třeba Petr Bořil pobyl v lese 3 hodiny !!). Ten terén je vážně neskutečně těžkej. V podstatě žádné záchytné body, mapa obtížně čitelná,… zůstat pět minut v dohledávce není žádný problém.
Dnešní den zároveň patřil prezidentské konferenci IOF. Diskutovalo se především o budoucím programu MS – snaha zařadit sprintové smíšené štafety (2+2), middle jít formou prologu a následně „Chasing start“,… Zaklínadlem je stále zařazení OB do programu Olympiády, proto se vymýšlí nesmyslné konstrukty, kterak z OB učinit divácký sport. A to prostě nejde !! Jsme přece sport pro sportovce a nikoli pro diváky. A to nezměníme. Odpoledne se ještě běžel závod VIP (poměrně náročný). R. ostudu neudělal.
Pátek 19.8.
Předposlední etapa O-Festivalu a také předposlední medailová disciplína (middle). Stále více a více závodníků si klade otázku, zda toto je ještě orientační běh. Nesmyslná náročnost, tím pádem role náhody,… 50 m od kontroly člověk přesně ví, kde je, ale pak tam „zkejsne“ 10 minut,… problém mají hlavně veterání se slabším zrakem, navíc jde o nohy. Nevím, ale toto by neměla být budoucnost OB. Tobeš byl dnes 9., Jerry 16.
Odpoledne se běželo finále middlu. Hned začátek závodu působil hodně groteskně – pět z prvých šesti startujících žen se pohybovalo prostorem (track-track) aniž by nacházelo kontroly, ba ani tušilo, kde se momentálně nachází,… Naštěstí další závodnice byly úspěšnější a kontroly nacházely vcelku spolehlivě. I když dvoj až tří- minutová chyba nebylo nic výjimečného. To bohužel potkalo i české závodnice. Dana Brožková skvěle rozběhnutý závod nedotáhla do konce – a ač se svým výkonem spokojena, skončila 14. Chybovaly i Iveta Duchová (16.) a Martina Zvěřinová (22.). Z vítězství se nakonec radovala Švédka (jak jinak letos ?!) Helena Jansson. Stříbro cestuje do Dánska zásluhou věkem ještě juniorky Idy Bobach a bronz o 8 sekund před Minou Kauppi uhájila Švýcarka Judith Wyder.
Mezi muži byl jednoznačným favoritem mnohonásobný mistr světa na middlu a mistr světa ze středečního longu Thierry Gueorgiou. Čekalo se jen na to, zda náhodou neudělá chybu. Neudělal ! – A slaví sedmý titul na middlu. Pro stříbro si doběhl skvěle běžící Švéd Peter Öberg o dvě sekundy před Norem Olavem Lundanesem. Za zmínku určitě stojí 5. místo Litevce Jonase Vytautase Gvildise (běžel víceméně celou trať sám !). Čeští závodníci zůstali za očekáváním – nevešli se do prvé třicítky. Mrzí to hlavně u Adama Chromého, kterému se povedla jedna osmiminutová chybka.
Zítra je na programu poslední etapa O-Festivalu a štafetový závod MS. Nechci být přehnaným optimistou, ale štafetě žen ve složení Zvěřinová, Juřeníková, Brožková by to „cinknout“ mohlo. Start štafet žen je ve 13.15, Muži startují po jejich doběhu.
Sobota 20.8.
Dopoledna poslední etapa O-Festivalu. Dnes vcelku dobré výkony, ale díru do světa jsme v celkovém pořadí neudělali.
A po obědě startuje poslední medailová disciplína Mistrovství světa – štafety. Nejdříve ženy. Tipoval jsem, že se pole roztrhá a bude to vcelku nuda. Jak moc jsem se mýlil ! Něco tak akčního, jako štafetový závod žen by nedal do kupy žádný zkušený režisér hororů. Prvý úsek – favorizované Švédky (Helena Jansson) ztrácejí, pořadí se však přesýpá, no a předávka na druhý úsek ? – 1. Česká republika (Martina Zvěřinová) – super výkon ! 2. Finsko (A.M. Fincke); Druhý úsek – v čele Eva Juřeníková, náskok narůstá (2 minuty,…), těsně před diváckým úsekem 3 minuty chyba a rázem je 8.; A začíná se znova od nuly – do třetího úseku startuje 9 štafet v jedné minutě ! Hned na prvou kontrolu se ztrácí Dana Brožková a ještě více Finka Mina Kauppi. V čele se objevují Švédky – sotva se octnou na čele – následuje chyba, stejně tak Norky, výborně běží Estonky – vypadá to na medaili, ale i ony se ztrácí; do popředí se derou Švýcarky, ale opět mizí v prostoru, … Aréna šílí nadšením, blíží se závěr závodu a na předních pozicích se objevuje Dana Brožková a opět Švédky, ze zadu útočí Finsko (Minna Kauppi) – „Danooooo, udrž to,….“ A je tu finiš. Vítězí Finsko, stříbro pro Českou republiku, bronz pro Švédsko. Neuvěřitelný závod plný zvratů, se šťastným koncem.
Poté stratují muži. Ale to už je jen slabý odvar. 3/4 prvého úseku skvěle běží Olaf (Tomáš Dlabaja), pak však hrubě chybuje a je po českých nadějích. Chybují i Adam Chromý a Jan Procházka, takže místo v prvé desítce pro nás nezbylo. O nejvyšší příčky bojují favorité. Po druhém úseku jde do čela Francie – a Thierry G. letos neponechá nic náhodě a dobíhá za šílení publika pro zlato. Výborně běžící Norové, těsně před cílem (Olav Lundanes) závod zdramatizovali, ale přesto si doběhli pro stříbro, bronz a celkově 10. !!!!! medaile na letošním šampionátu patří Švédsku.
Nashledanou za rok ve švýcarském Lausanne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × three =